Report z Animefestu 2011

9. května 2011 v 19:53 | Moti |  Reporty
Vědělo se o něm. Termín 6. - 8. května už dávní astrologové vnímali jako silné a kouzelné datum. Když bychom se podívali do májského kalendáře, bezpochyby bychom toto datum našli daleko tučnějším písmem, než nějaký konec světa. Toto magické datum je zvláštní především časoprostorovými trhlinami. Animefest, v tomto datu se konající, byl totiž osmým ročníkem. Ne každý jej však osmkrát navštívil. Pro mě to bylo po třetí. Pro jiné to mohlo být teprve první setkání a možná se mezi čtenáři objeví i někdo, pro kterého byl tento animefest nultý, poněvadž se do Brna pojede podívat teprve až další rok. Je tedy velice pravděpodobné, že můj třetí animefest byl zcela jiný, než vaše osmé, sedmé, šesté atd. a právě proto píšu tuto zprávu. Vyslyšte tedy můj příběh o třetím animefestu, na kterém jsem se ve dnech 6. - 8. 5. 2011 vyskytoval.

Tak, snad jsem vás úvodním textem přiměl otevřít celý článek. Nerad bych se rozepisoval, aby mi psaní reportu nezabralo celý den a já tak promarnil pondělní příležitost sledování modré oblohy, nečinné válení se v posteli, nebo zakusil trochu toho předzkouškového stresu. Takže bych se rád vyjadřoval vždy k celým kategoriím, k čemuž mě inspiroval dotazník zpětné vazby na stránkách animefestu. Půjde tedy o promítání, přednášky a zbytek.

Promítání
Na mém animefestu se promítalo: 5 centimetrů za sekundu, Loups=Garous, Mai-mai miracle (Šinko a kouzelná šošolka), Corolful (Pestrobarevný), Tsumiki no Ie (Dům z malých kostek), Toki wo kakeru shoujo (O dívce, která proskočila časem) a Trigun: Rachot v Badlands

Animefest je docela dobrou příležitostí k rozšíření vašeho animelistu o nejednu položku. I přes to, že z letošního seznamu mi pár úlovků už nějakou dobu visí na stěně, nebránil jsem se podívat se na ně podruhé a rovnou mohu říct, že chybu jsem tímto neudělal. Radost mi udělalo především kombo tří filmů, 5 centimetrů za sekundu, Corolful a Toki wo kakeru shoujo. Kvůli nim jsem byl přinucen třikrát ve třech dnech uronit slzu, čímž byl můj letošní animefest, ze všech, které jsem zatím zažil, emocionálně nejvíce vyčerpávajícím.
Je tu však jedna věc, která tento příjemný filmový zážitek značně narušila a kvůli které v podstatě píšu celý tento report. A překvapivě nemám na mysli technické potíže, které už začínám vnímat jako neoddělitelnou součást animefestu (to je sice ve výsledku smutný fakt, toto přijetí však zajišťuje daleko hezčí prožití celé akce). Přeci jen ty letošní potíže u promítaní měly i své krásné chvilky, jako například úvod 5 centimetrů za sekundu, kde podle hlasu nejspíš malé děti posednul mimozemšťanský démon. Nebo třeba při Colorful, kdy nečekaný zvuk erroru Windowsů, přesně sedící do zrovna běžící scény rozesmál celý sál a zajistil tak zkušenost, jakou s tím filmem nejspíš už niky nikdo nezažije. Ale jak jsem říkal, toto není to, co bych chtěl skutečně vypíchnout a zkritizovat.
Jde o uvádění filmů jedním organizátorem. A tohle bych si velice přál, kdyby se dostalo až k němu. Udělal tu stejnou chybu rovnou dvakrát a to jak Loups= Garous, tak u Colorful (další jeho uvádění jsem naštěstí nezažil). Uvádění ve stylu: "já ten film už viděl, takže bych vám chtěl nadhodit tajuplně znějící myšlenky a otázky, díky kterým vám všem doposud neposkvrněným pomůžu ten film nejlíp pochopit", způsobilo, že oba dva úvody mi zásadně naspoilerovali film a snížili prožitek ze samotného promítání. U Loups=Garous to ještě šlo. V tomto prazvláštním myšlenkovém zplácanci to totiž nebyla až tak zásadní informace. U Corolful si mi však tvými "náznaky" vyspoiloval vyústění celého filmu, na které bych sice stejně možná přišel během promítání. Třeba v půlce, nebo před koncem. Ale takhle mi hučela ta myšlenka v hlavě od začátku až do konce a já tak ze sálu odešel vnitřně rozhozený a zmatený. V jednu chvíli jsem totiž odpočíval od hezkého filmu a na druhé straně potlačoval vztek a chuť tě tím mikrofonem umlátit. Proto bych chtěl tohoto velice ochotného uvaděče poprosit, ať už nebere mikrofon do ruky anebo se alespoň před tím ukáže na pódiu, aby si moje poučené já mohlo zacpat uši, strčit hlavu mezi kolena a začít nahlas křičet.
Jinak šlo ale o velice hezkou sbírku promítání, a pokud někdo z vás některý z těch kousků zmeškal, tak mohu klidně doporučit, protože letos jsem na animefestu neviděl jediný špatný film.

Přednášky
I na ty jsem se dostal. A tak jste vedle mě mohli omylem sedět třeba na přednáškách: Zahájení; Touhou; Studio Shaft; Pět důvodů, proč japonské hry nejsou jen pro japonce; Crossdresing; Procházka světem mangy pro dívky a Zakončení conu.

Velké zahájení v podstatě nebylo až tak epické a velké zahájení, ale krom přivítání a instrukcí obsahovalo navíc promítání soutěžních AMV. Velice hezkým okamžikem ze zahájení pak byla minuta ticha za oběti zemětřesení v Japonsku. Byl jsem překvapený, jak tichým se může stát narvaný sál a navíc jsem byl moc vděčný, že v té době se nepovedlo dovnitř vrhnout žádným rozjařeným puberťákům, čehož jsem se chvílemi obával.
Nejlepší přednášku měl letos osvědčený Grek, který si vzal témata vhodné jeho způsobu přednášení a navíc nám ještě dal několik tipů na série, o kterých jsem buď do té doby neslyšel, nebo je neprávem přehlížel.
Na druhé straně se pro mě největším zklamáním stala přednáška o Touhou. Ne že by byla špatná, jen stejně jak u filmů jsem nebyl na skutečně špatných přednáškách a nějakým způsobem to padlo na Wolfiiho. I když si myslím, že je to především rozdílem mezi očekáváním a tím, co jsem dostal, což rozhodně není jeho vina. Místo většího přiblížení kdo jsou ty postavy, co tak často na fanartech vídáme, nebo kdy a jak se staly tak slavnými, jsem se dozvěděl jaký je rozdíl mezi Touhou 6 a 7 a pak 7 a 8 atd. Věcné informace to určitě byly, protože tento herní Touhou svět jsme se stejně chystal objevit, ale přednáška mohla být stravitelnější a pohodlnější na tak brzkou ranní hodinu.
Na závěr povídání o přednáškách bych se chtěl trochu pochlubit, protože jsem si z nich odnesl nejen vědomosti, ale na procházce světem mangy pro dívky se mi povedlo vyhrát dvě postavičky na klíče z Shugo Chara =oP


Celý animefest byl zakončený zakončením, což bylo vřelé poslední setkání na tomtoanimefestu a zároveň prostor pro dotazy ohledně tohoto animefestu, těch budoucích, minulých, soutěží, hostů, programu atd. na které nám Trpaslík společně s Christofem a Hintzuem rádi odpovídali. Zásadní pro mě byla čísi otázka ohledně znovuotevření Ren ai soutěže, na kterou jsem mezi tím stihl kompletně zapomenout. Doufám, že když tato otázka padla, tak že se možná stihlo nashromáždit dostatek zájemců, aby k jejímu znovuotevření došlo.

Co se nevešlo do kategorie přednášky a promítání:
Jak jistě ale víte, na mém třetím Animefestu bylo k vidění víc, než jen přednášky a promítání. No a přesně o těchto věcech bych se chtěl zmínit zde.
Z nějaké přehnané šetrnosti ke svému tělu jsem si letos naskládal do programu spoustu kratších i delších pauz, ke kterým se pak přidaly ještě kratičké i delší větrání. No a proto jsem tak nějak měl hodně prostoru na koukání po stáncích, na cosplaye, na stěny, podlahu a strop, na moje boty, hodinky na mobilu, dvě rozmazaný fotky, který jsem za ty dny zvládl nafotit, znovu na hodinky na mobilu atd.
Když jsem si chystal peníze do peněženky, tak ačkoliv jsem doufal že ušetřím co nejvíc, byla věc, za kterou jsem byl ochotný utrácet. A to za mangu. Respektive za Air Gear od volumu 7 do nekonečna. Když tedy překvapivě ve Scale letos nějakou mangu měli, nemohl jsem si pomoct a neustále chodil kolem. Air Gear tam pochopitelně neměli, ale já stejně doufal, že když tam projdu třeba padesátkrát, tak si ho vyčaruju. Nestalo se. Čímž jsem byl potěšený rovnou dvakrát. Zaprvé z toho, že oproti loňsku se výběr rapidně zlepšil a krom plakátů, plyšáků a placek šly vidět i velice pěkné (ačkoliv občas slušně drahé) přívěšky na klíče, wallskroly, figurky a další. No a druhá věc, která mě na výsledku velice potěšila bylo, že jsem téměř nic neutratil.
Druhým a posledním místem, kde jsem byl letos ochotný utrácet byla dobročinná aukce a to za ty moc pěkné zápalky. Se Sykym jsme byli ochotní jít přibližně na nějakých 600 - 700 kč. Zrovna o ně se ale strhl tak rychlý a zběsilý boj, že jsme nestihli ani vyjeknout jedinou částku a z aukce jsme si tak neodnesli ani samolepku. =oD

Po loňském Advíku jsem si dal jedno předsevzetí a to že letošní Animefest vychválím. V jednom bodě mi to bohužel trochu ujelo, ale jinak si myslím, že jsem svůj slib dodržel. A nemusel jsem se ani příliš snažit. Letošní Animefest sice utekl neskutečně rychle (rychleji, než mi utekly ty předchozí), ale já si stejně stihl udělat spoustu hezkých vzpomínek, rozšířit animelist a odejít připravený na dvanáct měsíců hibernace do toho Animefestu příštího.
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Hachi Hachi | 9. května 2011 v 20:26 | Reagovat

Škoda, že jsi nešel na Benefiční koncert. Byl parádní krátký a rozdávali jsme u vchodu samolepky s pray for Japan zdarma. A byli tam kasičky na přispění, ale ty byli i ve Sacale.

2 Jirkaflt Jirkaflt | E-mail | 9. května 2011 v 20:33 | Reagovat

Jé, chtěl jsem dát pět plných hvězdiček, ale překlikl jsem se na čtyři a půl...

3 Jirka Jirka | 9. května 2011 v 20:34 | Reagovat

[2]: anebo to mezitím ohodnotil nějdo další... hm... Nicméně, tento článek je skvělý.

4 Nya-chan Production Nya-chan Production | E-mail | Web | 9. května 2011 v 23:51 | Reagovat

Za kvalitu přednášky se omlouvám - zkusím to příště vylepšit a udělat pro trochu náročnější publikum, tohle bylo pro "opravdu" nováčky do Touhou. A za ranní hodinu samozřejmě nemohu :)

A píšu se s dvěma i - Wolfii :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama